Живот и Стил

Почина најстариот човек во светот – Јапонката Наби Таџима живееше 117 години

Почина најстариот човек во светот – Јапонката Наби Таџима живееше 117 години

Најстариот жител на планетата, Јапонката Наби Таџима, почина на 117 години во болница на островот Кикај.

Властите од префектурата Кагошима соопштија дека таа починала во 20 часот по локално време од природна смрт.

Таџима живееше во Дом за стари лица, а во јануари поради општа изнемоштеност беше примена во болница.

Таа во септември 2015 година стана најстариот човек во Јапонија. По смртта на 117-годишната жителка на Јамајка, Вајолет Брауб, во септември 2017 година Таџима беше прогласена за најстариот човек во светот.

Извор: сител.мк