Мегафон
тажна вест

Почина Мик Рок: Легендарниот музички фотограф замина во вечноста

Почина Мик Рок: Легендарниот музички фотограф замина во вечноста

Легендарниот музички фотограф Мик Рок, авторот на култните фотографии на Дејвид Боуви и Лу Рид познат како „човекот кој пукаше во седумдесеттите“, почина на 72-годишна возраст, пишува Гардијан.

Смртта на Мик Рок беше потврдена од неговиот портпарол во изјавата во која тој го опиша како „поет на фотографијата“ кој „го правеше токму она што го сакаше, секогаш на неговиот чудесно нечуен начин“.

Во својата повеќедецениска кариера, Рок се здоби со слава со обработки на култни албуми како што се „Queen II“ на истоимениот бенд, „Трансформер“ од Лу Рид, „Raw Power“ од The ​​Stooges и „Madcap Laughs“ од Основачот на Пинк Флојд, Сид Барет.
Причината за смртта не е објавена во јавноста.

Тој беше официјален фотограф на Дејвид Боуви и е заслужен за познатите фотографии од неговата  Зиги Стардаст фаза, како и спотови за песните „Space Odyssey“, „Life on Mars“, „Jean Genie“ и „John, I’ само танцувам“…

Соработувал и со групите Ramones, Sex Pistols, Talking Heads, Rocky Music и Blondie.

 

Иако е најпознат по неговите дела од 1970-тите, Рок има работено и со понови автори како Снуп Дог, Алиша Кис и Лејди Гага, Квинс од каменото доба, Дафт Панк, Блек Кис, МГМТ и Кемикал Брадерс.

Фото: Инстаграм принтскрин/therealmickrock