Мегафон
тажна вест

Почина легендарниот џез саксофонист Вејн Шортер

Почина легендарниот џез саксофонист Вејн Шортер

Американскиот саксофонист Вејн Шортер, автор на некој од најслушаните џез композиции, почина во четврток на 89 години, објавија весниците „Њујорк тајмс“ и „Вашингтон пост“.

Неговата издавачка Алиша Кингсли ја потврди смртта на легендарниот музичар.

Со кариера долга неколку децении, Шортер е пионер во многу џез жанрови, како би-бап, џез-фјужн и други.

Соработуваше со многу музичари од различни жанрови, а познато е неговото партнерство со Џони Мичел, на чијшто 10 албуми свиреше. Работел и со Сантана и Стили Дан.

Автор е на некои од најпознатите песни на квинтетот како што се „E.S.P.“ и „Nefertiti“. Дејвис го нарече „личноста од идеи во бендот, концептуализатор на низа музички идеи кои ги спроведовме и кој сфати дека слободата во музиката и способноста за препознавање на правилата за да би можело да бидат заобиколени“.

Шортер има освоено 11 Греми награди, како и Греми за животно дело.