Мегафон
тажна вест

Почина Кристин Мекви, пејачка на легендарниот бенд „Флитвуд Мек“

Почина Кристин Мекви, пејачка на легендарниот бенд „Флитвуд Мек“

Кристин Мекви, членка на „Флитвуд Мек“ (Fleetwood Mac) која напиша и пееше некои од нивните најпознати песни, како што се „Little Lies“, „Don’t Stop“, „Everywhere“, „Say You Love Me“, „Hold Me“ и „Songbird“, почина на 79-годишна возраст, соопшти нејзиното семејство.

Британската пејачка, кантавторка и клавијатуристка е родена како Кристин Ен Перфект, 1943 година, во градот Бут на северозападот на Англија.

Беше пејачка на „Флитвуд Мек“, една од најпознатите поп-рок групи на сите времиња, цели 36 години. Го напушти составот во 1998 година, а му се врати во 2014 година.

Музичарката починала во болница.