Мегафон
тажна вест

Почина Енди Флечер еден од основачите на „Depeche Mode“

Почина Енди Флечер еден од основачите на „Depeche Mode“

Почина Енди Флечер (60), англиски клавијатурист и еден од основачите на групата „Depeche Mode“.

Музичарот, наречен „Флеч“, го основа бендот во Басилдон, Есекс, во 1980 година.

Depeche Mode продадоа повеќе од 100 милиони плочи ширум светот и имаа успех на меѓународните топ листи со своите песни, вклучувајќи ги Personal Jesus и Just Can’t Get Enough.

Другарите од бендот на Флечер ја споделија веста за неговата смрт на Твитер во четвртокот навечер и напишаа: „Шокирани сме и исполнети со огромна тага поради прераното смрт на нашиот драг пријател, член на семејството и колега од бендот.

„Флеч имаше вистинско златно срце и секогаш беше тука кога ви требаше поддршка, жив разговор, добра смеа или ладна половина литар.

„Нашите срца се со неговото семејство и ве молиме да ги задржите во вашите мисли и да ја почитувате нивната приватност во ова тешко време.

 

Сè уште не е објавена причината за смртта на Флечер.

Тој е роден во Нотингем и се преселил во Басилдон како младо момче, каде што го формирал бендот кој ќе стане познат како Депеш Мод со Мартин Гор и Винс Кларк.

Додека Кларк си замина во раните 1980-ти, Флечер остана со групата во текот на нејзината четиридецениска историја, од нејзиниот деби албум Speak и Spell до Spirit од 2017 година.

Во овој период, два од неговите албуми го достигнаа првото место на топ листите – Songs of Faith and Devotion во 1993 година и Ultra во 1997 година.

Депеш мод беа примени во Рокенрол куќата на славните пред две години.

Флечер зад себе остави сопруга Грејн со која беше во брак речиси 30 години и две деца Меган и Џо.