Радио Милева
тажна вест

Почина ѕвездата од серијата „Ѕвездени патеки“ и „Сајнфелд“: Ричард Херд ја загуби битката со опаката болест

Почина ѕвездата од серијата „Ѕвездени патеки“ и „Сајнфелд“: Ричард Херд ја загуби битката со опаката болест

Актерот Ричард Херд, кој е најпознат во пошироката јавност како Вилхелм од „Сајнфелд“, почина во неговиот дом во Лос Анџелес на 87-годишна возраст. Според странските медиуми, актерот починал по компликациите предизвикани од борбата со карциномот.


Да потсетиме, тој го доби најновото признание во 2018 година, за улогата на пензиониран детектив Милтон Купер. Други големи проекти на кои работел биле „Ѕвездени патеки“, „Авиони, возови, автомобили“, како и „Приватен Бенџамин“.

STAR TREK: THE NEXT GENERATION. Alan Scarfe as Tokath and Richard Herd as L’Kor (left to right) in “Birthright, Part II”. Season 6, episode 17. CBS Broadcasting Inc. All Rights Reserved. Credit: CBS Photo Archive.

Фото: Profimediа / CBS Photo Archive/Getty Images

 

Останати вести од Радио Милева