Радио Милева
за почит

По жестоката битка Херд му плати милион долари на Џони Деп, а актерот веќе испланирал на што ќе ги потроши  (фото) 

По жестоката битка Херд му плати милион долари на Џони Деп, а актерот веќе испланирал на што ќе ги потроши  (фото) 

Актерот Џони Деп откри дека ќе ги потроши парите од спогодбата со неговата поранешна сопруга Амбер Херд на пет различни добротворни организации.

Херд конечно му плати на актерот од „Пиратите од Карибите“ 1 милион долари (1,4 милиони австралиски долари) од парите што му ги должеше по нивната жестока петмесечна правна битка.

Деп ја доби својата тужба за клевета против неговата поранешна сопруга во јуни 2022 година, при што поротата утврди дека Херд го клеветела во нејзиниот авторски текст во „Вашингтон пост“ од 2018 година, каде таа рече дека била физички и емоционално малтретирана.

На актерот му беа доделени 10 милиони долари (14,1 милиони АУД) како компензаторна отштета и 5 милиони долари (7,3 милиони АУД), подоцна намалени на 365.000 долари (538.896 американски долари) за казнена отштета.

Поранешниот правен тим на парот се договори и осигурителната компанија на Херд конечно му плати на актерот 1 милион долари, со што случајот беше завршен.

Според CNN, извор открил дека Деп избрал да ги потроши парите на пет добротворни организации, вклучувајќи ги Make-A-Film Foundation, The Painted Turtle, Red Feather, Tetiaroa Society и Amazonia Fund Alliance.

Изворот исто така изјавил за TMZ дека Деп го избрал здружението „Painted Turtle and Tetiaroa“ за да им оддаде почит на неговите херои – основачите Пол Њуман и Марлон Брандо.

Кога Херд објави дека ќе му ја исплати сумата на својот поранешен сопруг во декември, таа тврдеше дека тоа не е признавање на вина, туку шанса конечно да продолжи понатаму.

Фото: Принтскрин/Профимедиа/Мајкл Ројнардс

Останати вести од Радио Милева