Радио Милева
Страдал по забранета љубов

По разделбата со неа се разболел: Тома Здравковиќ имал четири жени, но само на една и посветил песна

По разделбата со неа се разболел: Тома Здравковиќ имал четири жени, но само на една и посветил песна

Тома Здравковиќ е еден од најголемите југословенски пејачи на народна музика, а луѓето уште повеќе се заинтересираа за неговиот живот по филмот кој беше снимен според неговиот лик и дело.

Кога станува збор за биографијата на Тома, неисцрпна тема се жените за кои пишувал и кои покрај кафаната и песната биле суштината на неговиот живот.

Тома беше во брак четири пати. Прво за убавата црнка Олгица, која ја запозна во хотелот „Војводина“ во Зрењан. Нивната ќерка Жаклин е родена на 22 ноември 1963 година, денот кога беше убиен претседателот Џон Кенеди, по чија сопруга и беше именувана. Сепак, неговиот прв брак не траеше долго бидејќи се разведоа по неколку месеци во Осиек.
Во меѓувреме, кафеанската кариера на Здравковиќ продолжува со ангажман во хотелот „Парк“ во Ниш, од каде што се пресели во белградски Градски Подрум, каде што пееше секоја вечер три години. Непоправливо сентиментален, Тома инспирацијата за своите песни ја црпеше од лични искуства, а издавачката куќа Дискос во 1963 година му понуди да го сними својот прв албум, без никаква реклама.

Таму ја запознал Милица Божиќ со која се оженил неколку месеци подоцна.

Милица била во брак со Тома околу две години, а го напуштила поради неговиот начин на живот, бидејќи имал пороци како коцкање и алкохол. После тоа, Милица се премажила и добила две ќерки.

Милица почина пред неколку години и не стигна да го гледа филмот „Тома“, филм за животот на Тома Здравковиќ, чија премиера беше на 15 септември.

Тома, инаку, многу ја сакаше својата трета сопруга Нада, која ја запозна на одмор во 1972 година во Будва. Тие се венчаа веднаш, на островот на цвеќето, со песните на Уснија Реџепова и Анѓелка Говедаревиќ. Но, и овој брак беше краткотраен, а пропаѓањето на љубовната врска го втурна Здравковиќ во очај. Тој продолжил да се опива, иако здравјето му било сериозно нарушено.

Инаку, Нада му е единствената сопруга за која ја напиша песната „Надо, Надо“.

– Ништо не измисли, навистина му се случи се’ што пееше. Живот пишуваше песни, а Тома само ги запиша. Затоа и денес се големи хитови. Не постои човек кој во одреден момент од животот не се пронашол во песните на Тома.

Беше исклучително емотивен и тешко ги поднесуваше љубовните раскинувања. Се сеќавам кога се разведе од третата сопруга Нада, десет дена беше вон себе. Многу солзи пролеаа додека не се создаде песната „Надо, Надо“. Таков ми беше Тома – изјави неговиот брат Новица Здравковиќ, кој исто така почина.

– По разводот му се слоши. Кога раскинале, тој 10 дена не излегувал од дома и постојано пиел. Потоа замина во Германија и не се врати пет години. Нада беше исклучително убава и единствена сопруга на Тома на која и ја посвети песната – изјави еднаш Новица.

По таа несреќна љубов, Тома заминал прво во Канада, а потоа во Америка, каде ја запознал својата четврта сопруга Гордана, со која останал до неговата смрт.

Во една прилика и самиот Тома изјави дека секогаш бил мотивиран од љубовта, особено од несреќната љубов. Постојано бараше сроден дух кој ќе ги разбере неговите ситни чувства.

Познатата песна „Данка, волим те“ овој непоправлив емотивец и најголем југословенски боем и ја посвети на поранешната водителка на ТВ дневниот весник Данка Нововиќ. Братот на Тома и раскажа како настанала песната „Данка“. Тома, полн со инспирација, едно утро ја разбудил и рекол: „А, каква песна напишав, се вика „Данка“.
– Седна на клавирот и му отпеа на Новица навистина фантастична песна – рече Данка. – На почетокот бев претпазлив за тоа.

Тома на Данка и испрати букет од сто каранфили кои таа бесно им ги подели на соседите.

– Бев лута, не сакав да разговарам со него. Подоцна сфатила дека ретки се жените на кои им е испеана толку убава песна, со толку многу емоции – искрена била Нововиќ.

– Веројатно Тома, не веројатно, но сигурно, ме сакаше. Можеби беше малку заљубен и тоа му беше инспирација. На една новогодишна ноќ, кога ја пееше таа песна, отидов кај него, го бакнав и го гушнав. Беше среќен како дете.
За време на снимањето на серијата „Докторка на селу“ во 1982 година, за која Тома ја компонираше музиката, а во една од епизодите дури и глумеше музичар, легендарниот пејач повлече око на впечатливата актерка Љиљана Благојевиќ, па отворено објави дека ќе и посветилпесна и набрзо го исполнил ветувањето – настанал хитот „За Љиљана“.

Но, долго време не се знаеше која е Љиљана се додека неговата ќерка, актерката Калина Ковачевиќ, во емисијата „ТВ лице – као сав нормално свет“ на Тања Петернек-Алексиќ не изјави дека „не слуша народни песни. , но дека дома има албум од Тома Здравковиќ, кој ја содржи песната „За Љиљана“, која е напишана за нејзината мајка“!

А тоа го потврди и Љиљана Благојевиќ во едно интервју:

– Така е, текстот на таа песна ми е посветен на мене. Веројатно му бев драга и фина, па го инспирирав да ја напише „За Љиљана“.

Тома Здравковиќ знаел да пишува песни за „туѓа“ љубов. Сопругата на братот на Тома, Новица, Јелена Здравковиќ, доби траен „удар“ од својот девер. Песната „О, где си Јелена“ е напишана во кафана, а Тома ја напишал кога се опил со Новица.

– Јас и Новица во тоа време само се забавувавме. Се скаравме таа вечер, бидејќи не сакав да одам некаде со него. Отиде во паб и многу се опијани со Тома – рекла Јелена.

– Тома тогаш напиша песна, и како и сите големи работи што големите луѓе ги оставаат на салфетка – и мојата песна, случајно, е напишана на неа – објасни таа.

Сепак, постои љубов која умре со Тома и на која и ги посвети сите песни, чие име никогаш не се открива.
– Љубовта на неговиот живот, на која и ги посвети сите песни, е многу специфична личност. Нема да го откријам нејзиното име, за да не ја компромитирам. Целиот живот и го посветил на неа. Додека зборуваше за неа, често плачеше. Тој зборува, а солзите течат. И не можеше да не го сакаш во тој момент. Но таа забранета љубов го уништи – изјавил починатиот актер Миша Јанкетиќ.

Тома Здравковиќ бил човек кој еден ден би бил исклучително богат, а следниот ден нема ни да има храна. Се верува дека кога умрел немал пари ни за погреб, бидејќи наводно сето тоа го потрошил на пороци. Починал во понеделник на 30 септември 1991 година во Белград, на 53-годишна возраст.

фото:Инстаграм/tomislav_toma_zdravkovic

Останати вести од Радио Милева