Радио Милева
Преку граница по хит

По Ацо Пејовиќ и низата претходници, сега и Марија Шерифовиќ дојде на истата скопска адреса (фото)

По Ацо Пејовиќ и низата претходници, сега и Марија Шерифовиќ дојде на истата скопска адреса (фото)

Неспорен е успехот кој го има музиката на нашиот плоден уметник Дарко Димиров, а во неговото студио се чека ред за нов хит.

Дека Дарко е хитмејкетот, тоа добро и е познато на македонската естрада, но Србите максимално навалија.

Последен во инзата пеше фолк пејачот Ацо Пејовиќ, а по него сега дојде и Марија Шерифовиќ која по 20 години повторно довербата за хит му ја предава на Димитров.

Дека заедно работат во студиото во Скопје, објавија и двајцата на своите Инстаграм профили и на следбениците им најавија да очекуваат нешто ново од нив.

-Дваесет години по првата средба спремаме нова музика, вели Дарко, кој досега работел на два албума на Марија.

Марија пак пишува:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Marija Serifovic (@serifovic)

-Пријателство кое трае цели 20 години…Легендо Дарко Димитров освен што старееме и понатаму сме најдобри и да почна….Му поласка Марија на Дарко и себе си.

Дарко не може глава да крене од работа, но кога ефектот и фитбекот е и повеќе од доволен, тогаш инспирацијата и тоа како работи под полна пареа.

Можеби не сте знаеле, но Димитров во голем дел е автор на музиката или аранжманот, како и продукцијата на песните на: Северина, Емина Јаховиќ, Дино Мерлин, Ана Николоќ, Каја Остојиќ, Александра Радовиќ, хрватската пејачка Јелена Розга, од поновите на Луна Ѓогани и Анастасија Ражнатовиќ и уште многу други…

фото:Инстаграм Дако Димитров/Марија Шерифовиќ

Останати вести од Радио Милева