Живот и Стил

Плескавици од стар леб: Брзо, едноставно, оригинално (видео)

Плескавици од стар леб: Брзо, едноставно, оригинално (видео)

Секој од нас дома има леб кој не е денешен и кој не сакаме да го фрлиме.

Ова генијално јадење ќе ви ги олесни маките и размислувањата за тоа што да правите со стариот леб, без да го фрлите во ѓубре, а потоа да имате грижа на совест.

Состојки (за 5 плескавици)
– 3 Парчиња леб;
– 1 Парче бел лук;
– 1 Лажица црн ким;
– 1 лажица солено сирење (околу 40г.);
– 3 Јајца;
– 3 Лажици слатка павлака или млеко;
– Трошки чили по желба.

извор:точка.ком.мк