Живот и Стил

Плескавици од морков и ориз: Вкусна и едноставна вечера

Плескавици од морков и ориз: Вкусна и едноставна вечера

Ако сте гладни, секогаш можете да подготвите вкусен и здрав оброк, а тоа се дефинитивно оризови плескавици.

Состојки:

  • чаша ориз
  • два моркови
  • три до четири лажици брашно
  • магдонос
  • сол, бибер
  • масло

Начин на подготовка:

Гответе го оризот и морковот заедно. Тргнете на страна околу 15 минути. Исцедете ја водата и блендирајте со миксер. Додадете брашно, ситно сецкан магдонос и зачини и измешајте се добро. Навлажнете ги рацете со вода и формирајте плескавици од смесата. Пржете во загреано масло додека не добијат убава боја од двете страни. Ставете ги готовите плескавици на салфетка за да впиете вишок масло. Послужете со сос по избор и сезонска салата.

извор: Курир.мк