Живот и Стил

Пита со јаболка и ореви: Омиленото задоволство од нашето детство

Пита со јаболка и ореви: Омиленото задоволство од нашето детство

Ако ja направите оваа старинска пита со јаболка и ореви, ќе имате одличен десерт што можете да го јадете со кафе или чај.

Состојки:

6-7 јаболка
200 гр ореви
500 гр кори за пита
250 гр шеќер
1 лажичка цимет
30 гр презла
1 лимон
80 гр путер
шеќер во прав за посипување

Подготовка:

извор:курир.мк