Живот и Стил

Пире од морков, идеален прилог со месо

Пире од морков, идеален прилог со месо

Подгответе поразлично и вкусно пире кое може да го послужите како прилог со месо

Состојки:

400 гр. исчистени моркови
1 лажица сушен зеленчук
1 лажица суви билни зачини
1 лажица путер
50-60 мл. млеко

Морковите заедно со зачините и сувиот зеленчук варете ги заедно додека морковот да омекне.

Вишокот вода исцедете го, па изблендирајте го морковот додадете малку млеко и путер и се добро измешјате.

Ставете го кратко на оган на умерена температура.

извор:курир.мк