Живот и Стил

Пченкарен леб: Најгуглан рецепт за 2020 година, а еве како да го направите

Пченкарен леб: Најгуглан рецепт за 2020 година, а еве како да го направите
corn bread, called in Brazil Broa or Broinha, corn bread served in June or July parties.

Интересен е списокот со најпопуларните јадења на интернет пребарувачите во 2020 година. За една година обележана со земјотреси, пандемии, социјално растојание и во која поминувавме многу време дома, се чини дека најинтересно ни беа добро познати јадења како пица, лазања, ќофтиња, мусака, леб и палачинки

На списокот се наоѓа и кафето Далгона по кое полудевме сите во првиот дел од годината, но овој рецепт за пченкарен леб е најгугланиот рецепт за 2020 година.

Потребни состојки:

  • 300 г пченкарно брашно
  • 240 милилитри зовриена вода
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка пченкарно масло
  • 150 г пченично интегрално брашно
  • лешници

Начин на подготовка:

  • Ставете ја зовриената вода во пченкарното брашно. Во друг сад измешајте ја солта, маслото и пченичното интегрално брашно и додадете во пченкарното брашно. Додадете вода и направете густа смеса.
  • Истурете ја смесата во плех за печење и печете околу 30-40 минути во загреана рерна на 180°С.
  • Ако сакате, можете да додадете исечкани печени лешници во тестото пред печење.

извор: Кафепауза