Радио Милева

Парис Хилтон „падна“ во рацете на хакерите

Парис Хилтон „падна“ во рацете на хакерите

Според написите на TMZ, богатата наследничка Парис Хилтон била мета на хакерски напад, при кој биле украдени нејзини разголени фотографии и пари.

Хакерката со име Paytsar Bkhchadzhyan, била активна помеѓу 2015 и 2017 година, а освен од богатата наследничка, крадела од уште две лица.

Судејќи според документите кои на увид ги има таблоидот TMZ, Paytsar ги хакирала банкарските сметки на Хилтон и ја користела нејзината кредитна картичка за резервација на новогодишна забава на крајот од 2015 година во холивудскиот хотел Roosevelt.

Од FBI известуваат дека само таа вечер Paytsar Bkhchadzhyan потрошила 40.000 долари, а се наведува дека онлајн се претставувала како Парис и од својот асистент барала 80.000 долари.

Го хакирала и таткото на Парис, Рик Хилтон, но и сестрата Ники, во обид да обезбеди лозинки од другите сметки.

Хакерката беше уапсена во 2017 година и ја призна вината, а денес ја чека судење. Сојузниот обвинител препорачува казна од 57 месеци затвор и обештетување на жртвите во висина од 318.535 долари.

 

Останати вести од Радио Милева