Живот и Стил

Палачинки од какао со карамела и кикирики

Палачинки од какао со карамела и кикирики

Овој чудесен прав содржи голема количина на флавоноиди, кои ги зајакнуваат когнитивните способности и го штитат менталното здравје, како и магнезиум кој ве штити од депресија. Еве зошто треба да направите палачинки од какао со карамела

Состојки:

350 мл млеко

три поголеми јајца

50 гр путер

две лажички ванила

50 гр шеќер

прстофат сол

100 гр брашно

40 гр какао во прав

карамел сос, кикирики

Подготовка:

Млекото, јајцата, растопениот путер, ванилата, шеќерот и солта се матат со миксер. Потоа се додава просеаното брашно и какао, сè убаво измешајте, па оставете да отстои половина час.

Потоа во тава со малку загреано масло пропржете ги палачинките од добиената смеса да поруменат од двете страни. Сервирајте на чинија, прелијте со сосот од карамела и додадете сечкани кикирики.

Пријатно јадење!

извор:курир.мк