Живот и Стил

Палачинки кои не дебелеат: Додадете само една состојка и уживајте во омилениот десерт

Палачинки кои не дебелеат: Додадете само една состојка и уживајте во омилениот десерт

Еве како тие се разликуваат од „обичните“

Ако обожавате да јадете палачинки, но се плашите дека со нив ќе внесете премногу калории, ова е вистинскиот рецепт за вас.

Овие палачинки се направени од брашно од хељда, за кое е познато дека е многу поздраво од пченичното.

Погодни се и за луѓе кои се алергични на глутен.

Состојки:

  • 1 шолја брашно од хељда
  • 1 шолја интегрално брашно
  • 3 шолји млеко
  • 1 шолја кисела вода
  • сол, шеќер
  • прашок за пециво
  • 2 лажици масло

Подготовка:

Јајцата се матат со шеќерот и солта. Додајте ги брашното и млекото наизменично, киселата вода и кога ќе промешате оставете во фрижидер половина час. Пред печење додадете ги прашокот за пециво и маслото и промешајте.

извор: Попара.мк