Живот и Стил

Палачинки без глутен или смути полно со витамини: 5 рецепти за здрав доручек

Палачинки без глутен или смути полно со витамини: 5 рецепти за здрав доручек

Сите сакаме здрави оброци кои се истовремено вкусни. Сепак, ако е слатко и не дебелее, тоа е полн погодок! Вистинскиот избор за здрав и хранлив оброк е дефинитивно смути. Најдоброто од правењето смути е што можете да комбинирате различни вкусови на овошје и зеленчук и да добиете оброк полн со антиоксиданти и витамини.

Еве неколку предлози за здрав појадок во форма на смути:

Смути со протеини

Во блендер изматете една банана, половина чаша јогурт со вкус на ванила, половина чаша овесна каша, половина чаша јагоди, две лажички мед и чаша млеко со малку маснотии.

Енергетски смути

Во блендер ставете две банани, половина чаша млеко со малку маснотии, шолја ладно црно кафе, две лажички мед и коцка мраз.

Смути со овошје-какао

Во блендер измешајте две чаши замрзнати малини, една замрзната банана, половина чаша грчки јогурт, една четвртина чаша обезмастено млеко и две лажици незасладен какао во прав.

Или пробајте здрави палачинки без глутен:

 • 200 гр брашно од хељда
 • 40гр путер
 • 1 лажица шеќер
 • 2 јајца
 • 1,5 лажици прашок за пециво
 • 200мл млеко
 • малку сол
 • малку кокосово масло

Подготовка:

Се топи путерот и се остава кратко да се олади. Одделете ги јајцата и изматете ги белките, додавајќи шеќер додека сè не се соедини. Изматете ги жолчките со малку сол околу две минути, а потоа додадете го стопениот путер, а потоа и млекото.

Измешајте брашно од хељда и прашок за пециво, а потоа додадете во смесата со жолчките и промешајте. На крај, нежно додајте ги белките во смесата. Во загреаната тава додадете кокосово масло и печете ги палачинките на неа по неколку минути од секоја страна додека не добијат златна боја.

Здрави палачинки со јаболка

 • 2 поголеми јаболка
 • 1 поголемо јајце
 • 6 лажици брашно без глутен
 • лажица путер

Подготовка:

Измијте ги, исчистете ги и изрендајте ги јаболките, изматете го јајцето, па додадете во јаболката. Полека додавајте го брашното, лажица по лажица, цело време мешајќи за убаво да се измеша смесата. Ако сметате дека смесата е премногу ретка, додадете малку повеќе брашно.

Загрејте го путерот во тава, па ставете лажица од смесата со јаболката и печете од секоја страна три или четири минути, додека палачинките не добијат златно.

извор: курир.мк