Живот и Стил

Овој оброк го зајакнува либидото и помага побрзо да добиете бебе

Овој оброк го зајакнува либидото и помага побрзо да добиете бебе

Едно од изненадувачките откритија е дека внесот на храна кај мажите е подеднакво важен како и кај жената за таа да бремени,  вели доктор Одри Гаскинс.

Рибата и морските плодови ќе ви помогнат да ја подигнете сексуалната енергија на највисоко ниво, но и да ја подобрите плодноста.

Во новата студија на Харвард се вели дека паровите кои јадат морска храна почесто имаат сексуални односи.

Претходните студии покажаа дека луѓето кои консумираат риба со високо дебел омега-3 киселина, како што се лососот и туната, имаат повисоко ниво на прогестерон во телото, подобрен квалитет на спермата и го скратува времето потребно за бременост.

Истражувачите проучиле 500 парови.

Резултатите покажале дека кај 92 отсто од паровите кои јадат морска храна повеќе од два пати неделно, до бременост дошле во првата година. Освен тоа, паровите кои јаделе осум или повеќе порции морска храна за време на менструалниот циклус, почесто воделе љубов, односно 22 отсто почесто.

-Едно од изненадувачките откритија е дека внесот кај мажите е подеднакво важен како и кај жената, вели за Дејли Мејл истражувачот од Харвард, доктор Одри Гаскинс.