Радио Милева
очекуваат и победа?

Овие учесници од „Ѕвездите на Гранд“ се во „трка“ да ја претставуваат Србија на Евровизија 2022

Овие учесници од „Ѕвездите на Гранд“ се во „трка“ да ја претставуваат Србија на Евровизија 2022

Србија ќе учествува на 66то издание на Евровизија кое следната година ќе се одржи во Италија, а претставникот може да биде некој од учесниците во „Ѕвездите на Гранд“.

Минатата финалистика на музичкото шоу, Зорја Пајиќ во својот септемвриски влог најави дека ќе оди да пишува песната за „Биовизија“ 2022 година.

„Мојот сопруг и јас пишувавме песна, сега се доработуваат некои детали и ќе ја пратам на конкурс. Од Биовизија очекувам големо искуство, но и победа. Публиката на Евровизија не знае колку се популарни пејачите во својата земја. Немам страв бидејќи за ова е потребна самодоверба, а пеењето е мојот најдобар квалитет“, изјави Зорја за ало.рс

Александар Радојевиќ кој беше во тимот на Марија Шерифовиќ и се натпреваруваше во 2018/2019 година потврди дека ќе учествува, а неговата песна ја напишал авторот на „Loco loco“, евровизиската песна на „Ураганки“ од претходната година.

„Само го чекам Немања  Антониќ да го заврши аранжаманот и продукцијата и ќе се пријавам бидејќи конкурсот се уште трае. Од Беовизија очекувам најдобро медиумско појавување, како вокално, така и визуелно. Со својата менторка Марија Шерифовиќ разговараме за тоа, го одобри концептот и идејата, но ја чека финалната верзија“, изјави Александар.

Додека некогашните учесници во „Ѕвездите на Гранд“, пејачот Аца Лукас најави дека ќе оди на Евровизија и победа на Србија.

„Ако даде Бог, догодина во Рим“; изјави Лукас, а автор на неговата песна е Владимир Граиќ.

Инаку, јавниот конкурс за Евровизија е отворен до 1 декември 2022 година.

фото: promo eusrovision/instagram/Miomir Milic

Останати вести од Радио Милева