Радио Милева
победници

Овие српски јавни личности го победија ракот и добија нова животна шанса (фото)

Овие српски јавни личности го победија ракот и добија нова животна шанса (фото)

Многу јавни личности се најдоа во пеколот на опасна болест, која за среќа ја надминаа. По долги и тешки битки со ракот, денес за среќа водат нормален живот.

Кија Коцкар, водителка на ТВ Информер, еднаш призна дека имала три тумори кои случајно ги почувствувала. После тоа и била извршена операција и било констатирано дека туморите се бенигни.

фото: ата имагес

– Она што се случи е дека случајно почувствував некои грутки на градите. Ми беше грижа, бидејќи знам дека може многу да значи. Веднаш закажав преглед со мојот лекар и ултразвукот покажа дека имам три тумори. Следеа низа други прегледи, но за среќа на крајот се добро се заврши, сега одам на редовни контроли – напишала тогаш Кија.

Пејачката Мира Шкориќ беше оперирана четирипати поради тешката болест. Пред неколку години доживеала голем стрес, а после тоа открила дека има рак. Таа тајно се борела со злобната болест и, за среќа, успеала да се излечи.

– Се чувствував уморна и имав подмолна температура. Требаше порано да реагирам на тоа, но за жал, предоцна обрнав внимание. Работев под покачена температура од 37,2, пеев со часови и денови и се повеќе се изморував и слабеев. Имунитетот ми падна и дури кога ми излезе лимфната жлезда на вратот над клучната коска, реагирав – рекла тогаш Шкориќка.

фото:инсатграм/мирашкориќ

На водителот Дејан Пантелиќ во 2012 година му беше дијагностициран рак, а во битката со оваа болест нашол мотив да им помогне на другите кои се соочуваат со истиот проблем. Тоа стана неговата животна мисија.

-Имав проблем под крајниците, и нема да го именувам намерно. Почна да се шири и да турка една од моите жлезди. Се шетав по докторите. Ништо не ме повреди. Ракот не боли на почетокот, но веројатно боли подоцна. Запознавам луѓе кои го имале истиот проблем како мене. Отпрвин ми пречеше затоа што ме врати на некои мои проблеми, но подоцна сфатив дека тоа е моја мисија и дека морам да им помогнам на тие луѓе, да ги насочам лево или десно, да ја одиграат вистинската комбинација, за да би се случил катастрофален исход – рече тогаш тој.

фото:анабела атијас/инстаграм

Пејачката Анабела Атиас имаше операција на рак на дојка на само 19 години. Таа сама ја почувствувала грутката, по што веднаш отишла на преглед, по што следела операција и хормонска терапија во траење од неколку месеци.

– Во Шведска со закон е пропишано дека жените над 30 години мора да одат на преглед, мамограф, а јас се дружев со девојки на таа возраст, кои ми кажаа за тоа. Така, една вечер по враќањето од град, додека се туширав, почувствував грутка, веднаш ме фати паника, ја разбудив мама и утре отидовме на преглед и за два дена ми направија биопсија и операција. Бев на хормонска терапија неколку месеци и успешно закрепнав, бидејќи туморот беше откриен навреме, се помина без последици – изјави Анабела.

Тина Ивановиќ неколку пати оперираше рак. За среќа, сите операции беа успешни, но не и беше лесно додека водеше тешка битка.

фото:принтскрин/инстаграм/тина ивановиќ

– Имав три операции. Плачев како дожд кога дознав за болеста. Сè ми се урна. Чувствував страв, гнев и тага. Не беше лесно, но, фала богу, сега се е во ред. Контролата е најважна – вели Тина.

Пејачката Нада Обриќ победи дури три различни ракови на различни органи. По гинеколошкиот карцином следеше меланом, а потоа и рак на мочниот меур. Откако и бил дијагностициран рак на мочниот меур, за две години направила четири операции и и го отстраниле мочниот меур, по што имала дури 26 зрачења.

Надежта ја победи болеста, а сега ги мотивира луѓето кои се борат со опаката болест.

– Пријателски, човечки – Знам дека ти е многу тешко, особено навечер кога си сам со себе, но никогаш, ниту една секунда, не смееш да се откажеш или да мислиш дека тоа е крајот. Еве ме – еве ти. Борбата навистина се исплати. Најлесно е да се откажеш, но кога имаш најмалку надеж, надежта секогаш се појавува на крајот… Надежта е секогаш тука, со тебе и никогаш без надеж – рече таа.

Водителката Ивона Пантелиќ имаше рак на дојка, кој успешно го победи. Како што еднаш кажала, никогаш немаше да дознае за болеста доколку нејзиниот пријател не ја натераше да оди на мамограф.

Ивона истакна дека тогаш многу и значела поддршката од семејството, но дека тогаш наишла на коментари кои не ја радувале.

– Бев загрижен како веста ќе ја прифатат оние кои искрено се грижат за мене. Од друга страна, ме изнервираа коментарите „страшно“ или „добро, како е можно тоа“, кажано само за да кажам нешто. Бегав од сожалување. Чувствата се префинети, во дел од секунда можев да препознаам што некој размислува – истакна водителката.

Актерката Ивана Жигон имала рак на дојка. Докторите и дадоа на Ивана лоши вести, а по операцијата при која и беа отстранети градите, актерката прими терапии кои ја доведоа до закрепнување.

– Тогаш имав 38 години и помина долг период од терапијата, а лекарите не мислеа дека е можно по толку терапии. Тоа беше голем ризик и се случи пред 15 години, тогаш немав никаква дилема. На дванаесеттиот ден по операцијата ја играв Настасја Филиповна во „Идиот“, на сцената на Народниот театар. Играв, глумев, се смеев три часа, а во публиката седеше и професорот кој ме оперираше. И денес сум му благодарен за се. Јас сум заљубен во животот. Така ме научи татко ми – рекла еднаш актерката.

фото:Инстаграм принтскрин/ATA Images

Останати вести од Радио Милева