Љубов и Секс

Овие 5 нови секс трендови го освоија светот

Овие 5 нови секс трендови го освоија светот

Дали знаете што е во тренд сега кога станува збор за сексот? Овие 5 работи ќе го зголемат вашето уживање во сексот.

1. CBD лубриканти

Секоја жена што поминала или штотуку поминува низ менопауза или неодамна родила знае колку лубрикант може да биде неопходен за да биде сексот, не добар, но пријатен воопшто. Може да биде разликата помеѓу чудесен оргазам и неподнослива болка.

Се разбира, лубрикантите не се ништо ново, но она што е ново се CBD-лубриканти. CBD, или канибидиол, е не-психоактивна супстанца присутна во канабисот, која се повеќе се користи како состојка во лубрикантите. Студиите покажаа дека ваквите лубриканти можат да го зголемат протокот на крв во гениталиите, што ја зголемува возбудата и чувството на задоволство.

2. Вибратори за клиторисот

Жените кои ретко или никогаш не успеваат да постигнат оргазам може да бидат воодушевени од овој нов тренд. Благодарение на неговата посебна форма и новите технологии, клиторисниот вибратор им овозможува на жените да постигнат невидени задоволства.

Имено, според некои истражувања, дури 70 проценти од жените имаат потреба од стимулација на клиторисот за да доживеат оргазам воопшто, а понекогаш и добра стимулација на клиторисот е невозможна без искусна рака или добра секси играчка. Овој вид вибратори стимулира 75% поголема површина на клиторисот отколку обичните вибратори и жените можеа да си дозволат такво задоволство, па разговорите за секси играчки и клиторисот наскоро би можеле да престанат да бидат табу како што беа порано.

3. Сексуален wellness

Веќе има многу апликации, кои од ден на ден стануваат сè попопуларни, а кои се насочени кон обезбедување обука за мастурбација, постигнување поголемо сексуално задоволство или се посветени на учење на таканаречениот „паметен“ секс.

„Паметен“ секс или свесен секс е обид да се доживее сексуално задоволство што е можно посвесно и интензивно, а елементите што ќе му овозможат можат да бидат различни: од медитација, тантрички секс или комбинација од тантра и јога до добар, стар бавен секс .

4. Техно секс

Ова секако е еден од најголемите трендови во сексот на кој сме сведоци. Додворување и забава во виртуелниот свет, како и сексуални роботи, ќе доживеат вистински бум во наредните месеци.

Таканаречената дигисексуалност им давала работа и на производителите кои се фрлиле на создавање сексуални кукли-роботи, од кои многумина воопшто немаат човечка форма.

Ова е токму она што возбудува некои, и се повеќе на луѓето не им е потребна интимност со човечко суштество за да доживеат сексуално задоволство. Тие можат да го доживеат во контакт преку Интернет или со помош на такви секси роботи или дури и со помош на VR порнографија, која исто така напредува сè поинтензивно.

Порнографијата досега беше најпребарувана содржина во пребарувачите, па како да не очекувате дека станува збор за виртуелен секс со 3Д-верзија на некој што е лудо привлечен за вас (секако, ако воопшто немате ништо против филмовите за возрасни) . Во дигисексуалниот свет „конзервирани“ парови, односно оние кои се држат до традицијата и имаат сексуални односи меѓу себе, без трети лица или роботи, можеа да најдат нешто за себе.

Така, сексуалните играчки што можат да се контролираат од далечина, преку апликација, стануваат сè попопуларни. Ова значи дека ако имате врска на далечина (дури и ако сте на различни континенти), сепак можете да уживате во страсни моменти со вашиот партнер. Тој кликнува… вие уживате!

5. CFNM секс

Новиот секс тренд „Clothed Female Naked Male“ го обожаваат мажите, но станува сè попопуларен и кај жените. Тоа е тренд што лесно може да го практикуваат дури и најнеискусните и најсрамежливите кога станува збор за експериментирање во сексот.

Иако оваа форма на секс е омилена кај свингерите, и покрај фактот што сите други форми на сексуална забава обично се практикуваат доста слободно на забави, од воајеризам до тројки до садомазохистички игри, само вие и вашиот партнер сте доволни за ваков секс. Мажот секако е гол, а жената е облечена, а сè што ќе се случи и како да се продолжи е оставено на вашата фантазија.

извор:попара.мк