Радио Милева
од тезга до „тезга“...

Оваа пејачка на тезга на пазарче продавала гаќи и чорапи, а сега е фолк ѕвезда на „Гранд“ која „плива“ во бакшиш (ФОТО)

Оваа пејачка на тезга на пазарче продавала гаќи и чорапи, а сега е фолк ѕвезда на „Гранд“ која „плива“ во бакшиш (ФОТО)

Пејачката Надица Адемов се прослави со учеството на натпреварот „Ѕвезде Гранда“ за кој се пријави во 2011 година. Учествуваше во неколку сезони и успеа да стигне до финалето. Надица сега е многу барана пејачка и најчесто настапува на големи приватни забави и ромски свадби, за кои се знае дека се исклучително добро платени. Сепак, пејачката не живеела секогаш „на висока нога“.

Како што еднаш откри анонимен извор, пејачката претходно продавала долна облека на пазар.

„Од утро до вечер работеше на тезга на пазар и продаваше гаќи и чорапи“, открил тогаш извор близок на пејачката.

„Таа имаше своја тезга и продаваше секакви работи, но најмногу долна облека, чорапи и некои маички. Нејзиниот штанд беше полн со стока, таа секогаш беше зафатена“, изјавил претходно изворот.

Кога се пријавила на натпреварот на „Ѕвездите на Гранд“ престанала да работи на пазарот. Со секоја нова песна популарноста на Надица растеше, па може да се пофали со добри хонорари во Србија и надвор од неа. Важи за една од најголемите млади ѕвезди на Гранд, а уште пред полнолетството беше прогласена за кралица на ромските свадби.

Пејачката не крие дека за една вечер во Виена успеала да заработи 15.000 евра, а токму поради атмосферата што ја создава на своите настапи, многумина и предвидуваат долга и успешна кариера. Сега на „тезга“ за една вечер некогашната продавачка на долна облека на пазарот, заработува колку сите други заедно на пазарските тезги за еден ден!

Надица Адемов – од тезга на пазарот до живот како во рајот!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nadica Ademov (@ademov_nadica)

Фото: Инстаграм принтскрин/ademov_nadica

Останати вести од Радио Милева