Радио Милева
споменот не бледнее

Ова се синовите на Оливер Драгојевиќ, едниот сними позната песна, а ова е единствената фотографија од нив во јавност (фото)

Ова се синовите на Оливер Драгојевиќ, едниот сними позната песна, а ова е единствената фотографија од нив во јавност (фото)

Синовите на Оливер Драгојевиќ до ден денес не можат да се помират со фактот дека музичарот засекогаш ги оставил.
Најстариот Дино и близнаците Давор и Дамир неодамна јаобележаа петгодишнината од смртта на пејачот во кругот на семејството, со голема тага и сеќавање на некои подобри заеднички времиња.

Хероите на Оливер се сеќаваат на секој совет што некогаш им го дал, а со смеа се сеќаваат и на неговото барање никој од неговите внуци да не го носи неговото име.

Музичарот верувал дека момчето ќе биде етикетирано како такво, а неговите врсници ќе го исмеваат на училиште.Подеднакво претпазливо се однесувал и кога требало да ги воспитува своите синови и да ги води кон иднината.

Никој од нив никогаш не принудил да ја сака музиката, а повеќе за тоа раскажал Давор, кој по своја желба, а не на инсистирање на татко му, во 1997 година снимил дует со Рената Кончиќ Минеа „Ако ова е крај“.

– Татко ми никогаш не ме угнетувал со своите амбиции. Како ниту Давор, ниту Дамир, тој никогаш не ми буткаше инструменти во раце само затоа што сме деца на познат пејач, не моравме да учиме да свириме или да одиме во музичко училиште, иако секогаш имаше клавијатури, гитари, кларинети дома…

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @showbizz_fotke

– Од кога се сеќавам, тој никогаш не не оптоварува со својата работа и со својата слава. Иако изгледа како фраза, но секогаш бевме како пријатели, заедно одевме на море и рибаревме, заедно игравме билијард, а и денес е незамисливо да не играме малку балун заедно во Жрновница – изјави еднаш наследникот на Оливер за кого ова беше само мала екскурзија во уметноста.

Подоцна за себе избра малку поинаков пат, како неговите браќа.

Синовите на Оливер Драгојевиќ му приредија на музичарот многу среќни моменти во текот на неговиот живот, а може да се каже дека најсреќниот бил Оливер со раѓањето на неговиот внук. Беа петмина, а откако тој почина, пристигнаа уште двајца.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @showbizz_fotke

На сопругата Весна Драгојевиќ и оставил во аманет да им раскажува бајки на нејзините внуци, но и приказни за славниот дедо, што таа сигурно го прави.

фото:Профимедиа/Инстаграм принтскрин

Останати вести од Радио Милева