Вистаграм

Ова се 10-те најубави плажи на светот за 2022 година – само една во Европа

Ова се 10-те најубави плажи на светот за 2022 година – само една во Европа

Иако сè уште не сме влегле во месец март, многумина од нас веќе сонуваат за летување и размислуваат за идеалната дестинација за овогодишниот летен одмор.

Според мислењето на корисниците на „Trip Advisor“, најубавата плажа на светот се наоѓа на островите Туркс и Каикос – Грејс Беј (Grace Bay), која минатата година го зазеде 4-то место.

Во листата од топ 10 плажи најмногу има карипски плажи, а единствената земја со повеќе од една плажа е Бразил.

Ова се 10-те најубави плажи за 2022 година:

„Grace Bay“, Туркс и Каикос

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Grace Bay Club (@gracebayclub)

„Varadero“, Куба

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Varadero Beach (@_varaderobeach)

„Turquoise Bay“, Австралија

„Quarta Praia“, Бразил

„Eagle Beach“, Аруба

„Radhanagar“, Индија

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hannabeach (@beachworld100)

„Baia do Sancho“, Бразил

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mario Nogueira (@mariojcnogueira)

„Trunk Bay Beach“, Девствени острови

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Luis Revuelta (@lorm5152)

„ Baía dos Golfinhos“, Бразил

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Loisi Cosméticos (@loisi_cosmeticos)

„ Spiaggia dei Conigli“, Италија

извор: точка.мк

Извор: точка.мк