Радио Милева
Блиски од далечно време

Ова е вистината за односот меѓу Саша Поповиќ и Лепа Брена…

Ова е вистината за односот меѓу Саша Поповиќ и Лепа Брена…

Уште од денот на најголемата популарност на „Слатки грех“ се шпекулира дека живата легенда на југословенската музика Лепа Брена и нејзиниот соработник Саша Поповиќ се во љубовна врска.

Пејачката Лепа Брена во 1981 година ги запознала членовите на групата со кои набрзо започнала долга и повеќе од успешна соработка за која се зборува и денес.

По 11 албуми и една деценија успех ширум планетата, пејачката ја продолжи својата соло кариера и влезе во светот на бизнисот. Во проектите во кои таа учествуваше, нејзин прв соработник беше Саша Поповиќ, хармоникаш и личност на чело на групата со кој беше во блиска врска со години.

Згора на тоа, се шпекулираше дека биле во врска, но упатените велат дека нема вистина во тоа.

Како што еден познат, но неименуван хармоникаш раскажа за скандалот пред неколку години, Лепа Брена и Саша Поповиќ цело време биле само одлични пријатели и се сакале како брат и сестра.

– Разбирам дека на сите во осумдесетите им изгледаше дека Сале и Брена се заедно, а би поверувал дека и двајцата не ги познавам добро – дека не сум поминал многу време со него – вели тој и додава:
– Беа и останете одлични.пријатели, меѓутоа, како што поминаа толку време заедно, со текот на времето врската се здебели, но не во машко-женска смисла.

Како што објаснил, Поповиќ поради тој братски однос многу заштитнички се однесувал кон својата пријателка, па и ги резервирал најдобрите хотелски соби, донел појадок и се трудел да биде добро облечен.

-И ги купи најубавите фустани и костими за на сцената, но никогаш немал намера да ја освои, само се сакале како брат и сестра. И тој неа, а таа него. Знаеше и да и приреди забава за роденден, ќе ги ангажира нејзините танчери, најубава храна, пијалоци, тие веселби некогаш беа на скапи јахти… Но Брена тоа го заслужи, Саша се прослави преку неа и тоа е само сакаше да и се оддолжи. Поради неговото внимание и денес сите мислат дека биле во емотивна врска, но далеку од вистината. Нив ги врзува само блиската пријателска љубов која ништо не може да ги наруши – заклучил неименуван извор.

фото: соња спасиќ/твитер

Останати вести од Радио Милева