Радио Милева
љубовно минато

Ова е првиот сопруг на Ана Бекута со кого поминаа заедно една деценија (фото)

Ова е првиот сопруг на Ана Бекута со кого поминаа заедно една деценија (фото)

Ана Бекута со години уживаше во љубовта со политичарот Милутин Мркоњиќ, кој почина во 2021 година, а малкумина знаат дека пејачката пред него имала еден брак.

Бекута, пред врската со Мркоњиќ, живеела десет години со музичар од Шабац, тапанарот Предраг Видовиќ -Преја.

Имено, Предраг се вратил во Шабац на почетокот на 1980-тите откако работел во Германија и Америка. Тапанарот тогаш решил да го смени музичкиот правец, па со својот бенд распишал конкурс за фолк пејачка на кој се пријавила Нада Полиќ или Ана Бекута.

Ана и Преја се запознале во 1981 година, а со него, сега една од најпознатите пејачи, почнала сериозно да се занимава со музика. Работејќи заедно, со текот на времето се зближија и се заљубија, а нивната љубов траеше цела деценија.

На една од нејзините турнеи, во раните 90-ти, Ана се зближи со клавијатуристот Слободан Смакиќ. Во 1992 година ги напуштила Видовиќ и Шабац и се преселила во Белград. Со Слободан живееше и работеше до 2000 година.

После него, Ана имаше неколку пократки врски, до 2012 година кога започна врска со Милутин.

фото:инстаграм/Ана Бекута

Останати вести од Радио Милева