Мегафон
му успеа од втора

Ова е песната со која Србија ќе се претставува на Евровизија 2023 (видео)

Ова е песната со која Србија ќе се претставува на Евровизија 2023 (видео)

Претстојниот месец мај во Ливерпул на Евровизија 2023, Србија ќе се претстави во песната насловена „Само ми се спава“ во изведба на пејачот Лук Блек.

Изворот беше направен од финалето на „Песна на Евровизија кое се одржа вчеравечер, а за победникот облучија главовите на жирито и гледачите.

РТС емитуваше директен пренос, а гледачите имаа можност да гледаат и гласаат меѓу 16 натпреварувачи.
Според СМС гласовите на гледачите, Принц доби најмногу 12 поени, Блек десет поени, Циганите осум поени, Барос седум поени, а Надја шест поени.

Стручното жири го сочинуваа музичарите Лена Ковачевиќ, Драган Ѓорѓевиќ Сузуки, Невена Божовиќ Ивановиќ, Слободан Вељковиќ Цоби и Александар Локнер, врз основа на чии гласови Наѓа го освои првото место, а потоа Блек и Барош.

Во прес-салата со најголем аплауз беа поздравени настапите на Џипсис со танцот „Грех“, Лук Блек со српско-англиската алтернативна поп песна „Само ми се спава” и „Нови план други сан“ од Филип Балош.

Инаку, Лука Ивановиќ, попознат како Лук Блек по потекло е од Чачак и е автор и прв соло изведувач што има ексклуззивен договор со „Universal Music Group“.

Тој пишува авторска музика од 2005-та година. На 12 години почнал да пишува текстови, а на 16 почнал да компонира музика и да пишува аранжмани. Две години подоцна се преселил во Белград каде студирал англиски јазик и книжевност.
Денес Лука може да се пофали дека има два факултети и мастер од областа на музичката продукција. Тој веќе 6 години живее и работи во Лондон каде што ја напишал песната „Само ми се спава“.

Исто така, ова негов прв обид да пее на Евровизија. Во 2016-та година се натпреваруваше за српски претставник на Евросонг со песната „Демонс“.

фото:Јутјуб принтскрин/РТС

Останати вести од Мегафон