Живот и Стил

Ова е најмоќниот природен антибиотик, а можете да го направите сами!

Ова е најмоќниот природен антибиотик, а можете да го направите сами!

Најдобар начин да се заштитите од болест е силен имунитет. Да имате силен имунолошки систем не е потребно само да јадете здраво, туку може да искористите и еден мал трик. Обидете се со овој пијалок.

Ќе ви треба: 700 мл јаболков оцет, 1/4 чаша ситно сецкан бел и црн лук, 1/4 чаша ситно сецкан кромид, 2 свежи пиперки, 1/4 чаша рендан ѓумбир, 2 лажици рендан рен, 2 лажици куркума.

Подготовка: Измешајте ги сите состојки во сад, освен оцетот. Се промешува и смесата се става во тегла. Преливате со оцет. Затвортете го капачето цврсто и протресете добро. Најдобро ќе биде да наполните две третини од теглата, а остатокот да го истурите. Чувајте ја теглата на ладно место 2 недели. По две недели процедете ја смесата, најдобро би било да се користи газа.

Една лажица од овој пијалок на ден е доволно за да се подобри вашиот имунитет, но бидете внимателни, бидејќи тој е прилично лут. Пред да го користите напитокот, консултирајте се со вашиот лекар.

извор:боза.мк