Радио Милева
починал 3 години пред таа да се роди

Ова е дедето на Јелена Карлеуша: Од логор излегол со 38 килограми, а починал 3 години пред да се роди таа (фото)

Ова е дедето на Јелена Карлеуша: Од логор излегол со 38 килограми, а починал 3 години пред да се роди таа (фото)

Jeлена Карлеуша објави портрет на еден од нејзините предци и со своите придружници сподели детали за неговиот живот.

Познато е дека пејачката Јелена Карлеуша е ќерка на радио водителката Дивна Карлеуша и полицискиот инспектор Драган Карлеуша, а во една прилика спомна дека е потомок на австриска грофица. Сега таа се наврати на историјата на своето семејство и со своите следбеници ја сподели приказната за нејзиниот дедо, кој не го запознала, бидејќи тој починал три години пред нејзиното раѓање.

Јелена објави приказна на Инстаграм со црно-бел портрет на млад офицер и напиша:

– Мојот дедо, Павле Карлеуша, во 1938 година како капетан на војската на Кралството Југославија. Тој помина три години во германски камп од кој излегол жив со само 38 килограми.

– Таа додаде дека по завршувањето на Втората светска војна, нејзиниот дедо завршил во логор наменет за југословенските политички затвореници.

– Набргу по завршувањето на војната, комунистичкиот режим го испрати на Голи Оток, каде помина 5 години, по што беше помилуван и се врати во Белград. Во сведочењето за тортурата што ја доживеал, за германскиот концентрационен логор, тој рече дека тоа е воздушна бања во однос на Голи Оток. Почина во 1975 година на 62-годишна возраст, три години пред да се родам јас. Беше познат и по тоа што беше врвен шахист и играше истовремено со најголемите шаховски велемајстори од тоа време – напиша пејачката.

фото: Никола Томиќ/инстаграм/карлеушастар

Останати вести од Радио Милева