Радио Милева
љубов и посветеност

Откриена тајна за семејството Гудељ: Сите членови го прават истото, но дали и Анастасија ќе се стави под нивно? (фото)

Откриена тајна за семејството Гудељ: Сите членови го прават истото, но дали и Анастасија ќе се стави под нивно? (фото)

Небојша Гудељ, поранешен фудбалер и тренер на Партизан, кај помладите генерации е познат како татко на фудбалерите Немања и Драгиша и тенисерката Вања.

Небојша на 23 септември го прослави својот 55 роденден, а синовите, ќерката Вања и сопругата Оливера му честитаа со емотивни пораки кои ги споделија на своите мрежи.

Јавноста навистина не знае многу за семејството Гудељ, а во една прилика Небојша отворено проговори за своите деца и ја откри тајната на успехот на спортското семејство Гудељ.

Имено, познатиот спортист откри дека неговиот постар син Немања веќе десет години е веган и токму оваа диета влијаела на фудбалерот да биде во топ форма.

Освен Немања, целото семејство го избрало тој начин на живот и исхрана, а за нејзиниот спортски успех големо влијание имало самодовербата, воспитувањето и образованието на Немања.

Како родител на тројца спортисти, Небојша инсистираше на здрав однос кон спортот и пред се самопочит во моментите кога се губат себеси и кога мислат дека се помалку вредни. Фудбалот е нешто од кое треба да се учи, а не само да се постигнуваат голови.

Ја допре и главната алка без која Немања, Драгиша, Вања и тој немаше да станат тоа што се денес, а тоа е сопругата на Оливер, која не беше вработена, туку целата сила, време и енергија ги насочи кон сопругот и децата.

Семејството Гудељ, со помош на бројни Срби кои живеат во Андалузија на југот на Шпанија, учествуваше во формирањето на српска парохија во Шпанија.

Покрај спортот, Гудељ се многу активни и кога е во прашање помошта за црквата. Тие заедно ја започнаа парохијата Свети Нектариј во Бреда, Холандија.

По неколку години се преселиле во Шпанија и заедно со други истакнати Срби ја иницирале идејата за основање парохија во Андалузија. Тие се семејство кое го сака Господ и со задоволство присуствува на црковните настани, а дали семејството Ражнатовиќ знае се за семејството на сопругот на Анастасија, Немања, останува да видиме.

фото:Инстаграм принтскрин

Останати вести од Радио Милева