Живот и Стил

Освежувачки пијалок совршен за лето: Дали сте пробале „Бразилска лимонада“?

Освежувачки пијалок совршен за лето: Дали сте пробале „Бразилска лимонада“?

Кога почнуваат високите температури, спасот најчесто го бараме во климатизирани простории, сладоледи и освежителни пијалоци. Покрај стандардните пијалоци, летово хит ќе биде и бразилската лимонада.

Се разликува од класичната по еден додаток, а тоа е кокосово млеко.

Бразилската лимонада се подготвува така што две лимети се оставаат во замрзнувач еден час, а потоа се сечат на парчиња. Парчињата и водата ставете ги во блендер (толку колку да ги покрие парчињата). Изблендирајте, па процедете го бистриот сок без пулпа и кожа.

Потоа измешајте го процедениот сок со половина лименка кондензирано кокосово млеко, добро измешајте и уживајте во вкусот.