Живот и Стил

Освежете се: Наједноставниот рецепт за ледено кафе со вкус на ванила

Освежете се: Наједноставниот рецепт за ледено кафе со вкус на ванила
Потребни состојки:
  • 30 милилитри свежо подготвено еспресо, оладено
  • 120 милилитри млеко
  • 2 кафени лажички ванила во прав
  • Ледени коцки
Начина на подготовка:

Најпрво, сомелете ги ледените коцки во блендер. Матете додека не допиете ситни кристали. Потоа додајте ги сите останати состојки и повторно матете околу 30 секунди или додека не добиете хомогена смеса.