Вистаграм

Осум неверојатни хотели во јужна Италија кои ќе посакате веднаш да ги посетите

Осум неверојатни хотели во јужна Италија кои ќе посакате веднаш да ги посетите

За оние кои не се запознаени со оваа дестинација, не грижете се, не сте единствените. До неодамна, Апулија беше мало, неистражено богатство за секој кој не е од Италија.

Јужниот регион ја формира „петата“ на италијанската чизма и е познат по своите карактеристични бели планински градови, столетното земјоделско земјиште и стотици километри медитеранско крајбрежје.

Што се однесува до храната, ако сте страствен љубител на морска храна, задолжително е патување во Пуља. Со оглед на тоа што се протега и на Јадранското и на Јонското море, нема да можете да го избегнете ручекот со свежа риба и октопод.

Со толку многу во понудата, не е тешко да се види зошто овој конкретен регион стана едно од најбараните медитерански одморалишта. Се разбира, веќе не е прашање дали – туку кога – ќе го резервирате своето патување. Најважното од коешто треба да почнете е – каде планирате да престојувате.

1. Borgo Egnazia, Savelletri

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Borgo Egnazia (@borgoegnazia)

2. Castello di Ugento, Ugento

3. Masseria Moroseta, Ostuni

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Masseria Moroseta (@masseriamoroseta)

4. Masseria Torre Maizza, Savelletri

5. Palazzo Daniele, Gagliano del Capo

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Palazzo Daniele (@palazzo.daniele)

6. Masseria Calderisi, Fasano

7. Paragon 700 Boutique Hotel & Spa, Ostuni

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Paragon 700 🇺🇦 (@paragon700)

8. Masseria Cervarolo, Ostuni

Извор: Точка.мк

Останати вести од Вистаграм