Живот и Стил

Ослободете се од целулит со помош на црното вино: Потребни ви се само 10 третмани

Ослободете се од целулит со помош на црното вино: Потребни ви се само 10 третмани

Обично црвено вино и фолија може да ви помогнат во борбата против целулитот. Направете десет третмани и вашата линија може значително да се подобри.

1. третман

Состојки:

200 гр бела глина,

100 мл црвено вино,

100 мл маслиново масло

2. третман

Состојки:

100 мл маслиново масло,

100 мл црвено вино,

300 гр мед

3. третман

Состојки:

50 мл црвено вино,

10 капки есенцијално масло од портокал,

100 гр мелен ѓумбир.

Апликација за сите три третмани

Измијте ја кожата, а потоа нанесете ја смесата и истријте ја на проблематичните области. Замотајте ги подмачканите области во фолија, покријте ги и легнете 40 минути. Потоа истуширајте се со ладна вода и нанесете крем против целулит. Изберете еден третман кој најмногу ви одговара или измешајте ги, но важно е да направите вкупно 10 по ред. Забелешка Ако се загреете премногу, откријте се и завршете го третманот 20 минути порано.

Контраиндикации

Овие третмани не треба да ги користат бремени жени, како и луѓе кои страдаат од алергии на овие состојки или имаат кожна болест.

извор:попара.мк