Живот и Стил

Oмилената паста на Меган Маркл: Совршено јадење од само неколку состојки

Oмилената паста на Меган Маркл: Совршено јадење од само неколку состојки

Пред да се омажи за принцот Хари во 2018 година, Меган често зборуваше за љубовта кон тестенините, но има еден посебен рецепт кој се издвојуваше.

Војвотката од Сасекс е позната по своите здрави навики во исхраната, па кремастиот сос за тестенини не би бил првиот рецепт што ни паѓа на ум кога ќе помислиме на нејзиниот избор за вечера. Сепак, Меган откри дека пронашла многу здрав начин како да направи „заводливо, секси“ јадење со тестенини – со полека варење тиквички четири до пет часа.

Рецепт:

  • 1 лажица маслиново масло
  • 5 тиквички, сецкани
  • 1/2 чаша вода
  • 1 коцка супа
  • 340 гр ригатони паста
  • 1 кромид, сецкан (по избор)
  • Рендан пармезан (по избор)

Начин на подготовка:

Ако користите кромид, загрејте го маслиновото масло на средна топлина и пропржете го кромидот додека не омекне. Додадете тиквички, вода и една коцка супа и зачинете по вкус. Покријте го тенџерето и гответе на тивок оган четири часа со редовно мешање. Тиквичките треба лесно да се распаднат.

Сварете ги тестенините ригатони во посебно тенџере со врела вода и исцедете ги пред да ги соедините со сосот.

Посипете со пармезан и уживајте!

извор: Попара.мк