Радио Милева
вооружен грабеж

Ограбена пејачката Лејди Гага! Насилниците се уапсени: Го застрелале чуварот, а нема да верувате што украле (фото)

Ограбена пејачката Лејди Гага! Насилниците се уапсени: Го застрелале чуварот, а нема да верувате што украле (фото)

Судот во Калифорнија осуди еден од тројцата обвинети за вооружениот грабеж на шетачот на кучиња на пејачката Лејди Гага (36), во кој беа украдени два француски булдога, на четири години затвор.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lady Gaga (@ladygaga)

Џејлин Кишаун Вајт (20) призна дека бил дел од бандата која го застрелала Рајан Фишер додека ги шетал своите три булдози во Холивуд во февруари 2021 година.

На судското сослушување во Лос Анџелес во средата, Вајт се изјасни за виновен за грабеж од втор степен и доби четиригодишна затворска казна. На снимката од надзорните камери од местото на нападот се гледа како автомобил застанува во близина на Фишер и две лица скокаат од него.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lady Gaga (@ladygaga)

На видеото се слуша истрел, по што шетачот со кучиња врескајќи паѓа на земја. Напаѓачите ги грабнале двата булдога, а Фишер повикал помош. Третото куче, Мис Азија, истрчало кај Фишер откако крадците заминале. Фишер во нападот се здобил со повреди на градниот кош, а еден месец подоцна на Инстаграм напишал дека има и колабирано белодробно крило. Пејачката понудила награда од 500.000 долари за да си ги врати булдозите.

– Кучињата на Лејди Гага се предадени на локалната полициска станица. Тие беа пронајдени неповредени и предадени на претставниците на нивниот сопственик – објави на Твитер полициската управа на Лос Анџелес (LAPD).

Полицијата во Лос Анџелес во моментот на грабежот соопшти дека не верувале дека кучињата биле цел поради сопственикот, туку поради нивната расна вредност на црниот пазар.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lady Gaga (@ladygaga)

Фото:Принтскрин/Инстаграм/Лејди Гага

Останати вести од Радио Милева