Љубов и Секс

Одвојте време за себе: Пред да влезете во нова врска, психолозите советуваат да ги направите овие 4 работи

Одвојте време за себе: Пред да влезете во нова врска, психолозите советуваат да ги направите овие 4 работи

Луѓето често одат од врска во врска и не си даваат доволно време да се опорават.

Секое искуство е приказна само по себе, но би било добро да се направи пауза од најмалку шест месеци за да се преболи раскинувањето.

Психолозите веруваат дека има некои работи кои треба да ги правите во овој период и тоа само за себе.

1. Запишете ги вашите потреби и каков партнер сакате

Честопати имаме преголеми очекувања од поединци со кои сакаме да бидеме пар, поради што понекогаш сме премногу пребирливи, најмногу на наша штета. Иако е важно да се биде реален во проценката на потенцијалните партнери, секогаш треба да бидеме свесни дека никој не е совршен, вклучително, се разбира, и ние самите.

Од друга страна, важно е доволно добро да се познаваме себеси и нашите потреби, за да знаеме точно каков партнер сакаме и што очекуваме од него. Експертите препорачуваат овие набљудувања да ги забележиме некаде и да анализираме што е напишано пред да влеземе во секоја нова врска.

2. Поставете ги вашите граници

Што е тоа што апсолутно нема да го толерирате во врска? Добро размислете пред да направите чекор кон нова врска, бидејќи така многу полесно ќе се соочите со неизбежните конфликти со партнерот кој ве чека.

Секако, како што веќе спомнавме, потрудете се да бидете реални во своите очекувања за да не дојдете во ситуација никој да не ви е доволно добар.

3. Станете свесни за вашите очекувања

Дали сакате долга врска или краткорочна забава? Планирате наскоро да имате деца или не сте заинтересирани за семејство? Кои се вашите планови за кариера и дали тие се во согласност со вашите емоционални потреби?

Ова се само некои од клучните прашања што треба да ги земете предвид пред да започнете нова врска. Секој од нас има одредени цели и очекувања од животот, а кога ќе одлучиме да живееме заедно со друга личност, важно е нашата идеја за добар живот да биде компатибилна со она што го замислува нашиот партнер.

4. Правете го она во што уживате

По раскинувањето треба да се справиме со тешките емоции, да си дозволиме да го пребродиме тој период. Затоа е пожелно, пред да влезете во нова врска, да поработите на себе и да се занимавате со активности кои ги сакате. Поминувајте време со пријателите и семејството, но и со вашите хоби и работи кои ве исполнуваат.