Живот и Стил

Одлично и како оброк и како прилог: Највкусната компир салата со пилешко месо, без мајонез

Одлично и како оброк и како прилог: Највкусната компир салата со пилешко месо, без мајонез

Состојки и подготовка:

 • 500 гр. пилешки гради (или приближно 1 парче)
 • 1 кг. компири
 • 200 гр. моркови
 • Згответе месо и зеленчук и оставете да се излади целосно.

За да го замените мајонезот:

 • 2 варени јајца
 • 100 мл. масло
 • 1 лажичка сенф (може да биде и повеќе)
 • 1 лажица сок од лимон (или оцет)
 • малку сол

Изматете сè со миксер или обична маталка.

 • 3 средни кисели краставички
 • 1 кромид
 • 2 лажици оцет
 • 1 лажичка сол (или по вкус)
 • малку пиперка
 • 1 лажичка мелена лута пиперка (може да биде слатка)

Исечете го изладеното месо и зеленчук во ленти. Краставиците и кромидот исто така. Измешајте ги сите наведени состојки и оставете ја салатата да стои пред да ја послужите, бидејќи така е најубава. Пријатно.

Извор: курир.мк