Радио Милева
се пожали на пресудата

Одбиена жалбата на Амбер Херд за повторно судење против Џони Деп (фото)

Одбиена жалбата на Амбер Херд за повторно судење против Џони Деп (фото)

Адвокатите на актерката побараа ново судење по тврдењата за „несоодветна услуга на поротата.“

Судот во Вирџинија го одби барањето на Амбер Херд (36) за неправилно судење во нејзината правна битка со поранешниот сопруг Џони Деп (59).

Имено, нејзината жалба е одбиена бидејќи не била поткрепена со „легитимни причини“.

Адвокатите на актерот Џони Деп претходно изјавија дека „нема легитимна основа“ за жалбата на неговиот поранешен партнер за ново судење во случајот за клевета од милиони долари.

Адвокатите на Херд побараа повторно судење по тврдењата за „несоодветна услуга на поротникот“, велејќи дека исходот не бил поддржан од доказите презентирани за време на шестнеделното судење во Ферфакс, Вирџинија, но тоа барање на крајот било одбиено.

Да потсетиме, Деп ја тужеше својата поранешна партнерка за напис од 2018 година што таа го напиша за Вашингтон пост. Опишувајќи ги своите искуства во текстот, таа тврди дека како жена преживеала семејна злоупотреба. Адвокатите на Деп рекоа дека текстот лажно го обвинува актерот дека е насилник.

Судот во Вирџинија, иако ја отфрли нејзината жалба, нагласи дека Херд сепак може да поднесе жалба на пресудата.

Фото:Принтскрин/Ројтерс/Поол/Том Бреннер

Останати вести од Радио Милева