Радио Милева

Од правник до економист, актер, учител: Eве какво образование имаат завршено членовите на жирито на „Ѕвездите на Гранд“

Од правник до економист, актер, учител: Eве какво образование имаат завршено членовите на жирито на „Ѕвездите на Гранд“
фото: Марко Јовановиќ/Никола Томиќ/Пихабау

Стручното жири на телевизиското шоу „Ѕвездите на Гранд“ честопати им го краде шоуто на натпреварувачките пејачи, а нивните дискусии, шеги и гестови за време на шоуто се прераскажуваат неколку дена по емитувањето. Ана Бекута, Драган Стојковиќ Босанац, Марија Шерифовиќ, Јелена Карлеуша, Đорѓе Давид и Вики Миjковиќ се фантастични шесторка кои не престануваат да ја заинтригираат јавноста, а креаторот на шоуто Саша Поповиќ, неодамна во пензија, и Снежана Đуришиќ, кој е музички уредник, се работи за музички уредник на тимот.

Познати лица на српската естрада се прославија со бројни хитови, одржаа стотици концерти, имаат милиони обожаватели, а малкумина знаат кој е нивното образование. Од адвокати до актери, не можевте ни да претпоставите од кое училиште има завршено секој член на жирито.

Јелена Карлеуша – гимназиско образование

Една од најголемите регионални sвезди, Јелена Карлеуша (42), владее со поп-небото повеќе од две децении, а бидејќи нема влакна на јазикот и не се двоуми да влезе во конфликт со секој што ќе се соочи со неа, таа гордо ја носи титулата “Мала од скандала“. Сопственичката на најголем број хитови зад себе има бројни концерти на кои присуствуваат десетици илјада луѓе, а има и милион фанови.

фото: Инстаграм/карлеушастар

Како што и самата истакна неколку пати, никогаш немала многу пријатели за време на училиште, особено меѓу нејзините врсници. Таа повеќе сакала да биде во друштво на стари лица со кои разговарала, додека нејзините врсници не и биле воопшто интересни. Таа тврди дека меѓу нив се чувствувала како вонземјанин во кокошарник, што го објаснила со својот коефициент на интелигенција, кој бил на тест 153. По завршувањето на основното училиште, се запишала во гимназијата Земун и отишла на музичко училиште и била член на хорот. Од инструменти сври на флејта.

Саша Поповиќ – Правник кој одбра хармоника

Медиумскиот волшебник и еден од креаторите на „Гранд“ продукција, Саша Поповиќ (66), неодамна го продаде својот дел од „Гранд“ и официјално се пензионираше. Иако нема ништо што не постигнал во неговата кариера, и ако сакаше, Саша е сè уште неопходен член на продукциското жири на шоуто „Ѕвездите на Гранд“. Саша, кој ја започна својата кариера во групата „Лира шоу“, ја пронајде Лепа Брена, која во тоа време беше студент, ја ангажираше да настапува со нив и тие набргу станаа „Слатки грев“. Останатото е историја, а креаторот на најголемите хитови, со својата партнерка Лепа Брена, изгради вистинска музичка империја, наречена „Гранд“.

фото: Принтскрин/јутуб

Фактот што е помалку познат во јавноста е дека Саша се запишал во музичко училиште по убедување на неговиот татко, а тој поминал часови вежбајќи хармоника, додека неговата прва желба била да игра фудбал. Тој се откажа од професионалната кариера во фудбалот, но повторно го слушаше татко му кога стануваше збор за школување и по негово убедување се запиша на Правниот и економски факултет во Нови Сад.

Марија Шерифовиќ завршила менаџмент

Основно училиште и гимназија Марија заврши во Крагујевац. Таа посетувала и пониско музичко училиште, но не го продолжила своето музичко образование. По пристигнувањето во Белград, таа се запишала на Факултетот за менаџмент, а потоа ја започнала својата кариера како наследничка на Верица Шерифовиќ, нејзината мајка.

фото: Maрко Јовановиќ

Ѓорѓе Давид – глума

Ѓорѓе Давид (56) е југословенски и српски актер, но тој е најпознат како поранешен пејач на бендовите „Generation 5“ и „Fuzzbox“, а во моментов е актуелен фронтмен на „Deaw Saw“Претходно, тој истакна дека како момче сонувал да стане актер. Во 1983 година се запишува на Факултетот за драмски уметности во класата на професорот Предраг Бајчетиќ.

фото: aта имагес

Ана Бекута сака да биде учителка

Ана е родена во Бања кај Прибој, каде заврши средно училиште. Нејзината првична желба била е да стане учителка што добила  одобрувања од  нејзината мајка. Сепак, таткото Бранко, кој свирел на кавал, ја поддржал во нејзината намера да се занимава со музика.

фото: Принтскрин/ѕвезде гранда

Вики Миљковиќ завршила музичка академија

Вики завршила основно и средно музичко образование во Ниш. Таа во 1989 година се запишала во Приштина на музичката академија која ја завршила и станала професор по музика.

фото: Никола Томиќ

Драган Стојковиќ Босанац од право се префрлил на економија

Роден е во Сараево, израснат е во Коњиќ и живее и работи во Белград од 1970-тите.

Во средно училиште, тој започнал да се забавува со сегашната сопруга Дуња. Заедно во 1974 година, тие отидоа на факултет во Белград – Дуња на економија, а Драган на правни науки. Сепак, по две години поминати на Правниот факултет, тој решил да се запише на Економскиот факултет, каде подоцна дипломирал.

фото: Никола Томиќ

Снежана Ѓуришиќ – средно музичко образование

Уште од рана возраст, таа покажала исклучителна музикалност, а тоа прво го забележал нејзиниот татко, а потоа и наставничката во музичкото училиште во Краљево. Своето образование го продолжила во главниот град, каде завршила и средно музичко училиште, оддел за соло пеење.

фото: Никола Томиќ

Останати вести од Радио Милева