Живот и Стил

Од него може да направите што и да посакате: Рецепт за тесто кое може да стои до седум дена

Од него може да направите што и да посакате: Рецепт за тесто кое може да стои до седум дена

Од ова тестo можете да направите што и да ви падне на памет – од тесто за пица, слатки и солени кифли, мини пица, лепчиња…

Состојки:

1 кг брашно

1 прашок за пециво

1 лажица сол

1 дл масло

4 дл јогурт

2,5 дл млеко

1 свежа коцка квасец

2 лажици шеќер

2 јајца

Подготовка:

Како и со подготовката на друго тесто, ставете топло млеко во кое ќе додадете малку шеќер, квасец, 2 лажици брашно.

Промешајте малку за да се стопи шеќерот за побрзо да го подигне квасецот. Пожелно е да се задржи просторијата топла со цел побрзо да се постигне посакуваната реакција.

Во друг сад измешајте ги преостанатите состојки.

Кога квасецот ќе се зголеми доволно, ставете го на средината на брашното.

Месете го тестото да биде мазно. Ако ви се залепи за раце, додадете малку повеќе брашно.

Земете една кеса и ставете го тестото во неа.

Можете да го забрашнете малку за да не се залепи. Важно е добро да се исфрли целиот воздух од вреќата.

Ставете го тестото во фрижидер, каде што можете да го чувате до 7 дена.

Пред мешање, тестото треба да се остави на топло место најмалку еден час, а колку подолго, толку подобро.

Извор:Курир.мк