Радио Милева
Приказната за детето ѕвезда

Од ѕвезда во серијата „Пријатели“ до предатор: Го играше синот на Рос, а денес е обвинет за тежок злочин

Од ѕвезда во серијата „Пријатели“ до предатор: Го играше синот на Рос, а денес е обвинет за тежок злочин

Многумина се прашуваат каде е денес Кол Спроус и која е вистинската вистина за неговиот лик?
На денешен ден пред 30 години е роден Кол Спроус, холивудски актер познат на многумина како преслаткото русокосо момче од култната серија „Пријатели“ во која го играше синот на Рос. Ова некогаш омилено дете има и постар брат близнак, но никогаш не покажал склоност кон глумата.

Неговото семејство живеело во Италија во раното детство на Кол, па и самиот актер е роден таму, но на двегодишна возраст се вратил во САД со родителите и така пораснал на Лонг Ајленд. Слаткиот израз, распуштената коса и прекрасната природа ја наведоа бабата на Кол да и предложи на неговата мајка Кол да стане модел на бебе кога имал само 8 месеци. Така момчето почнало да се појавува во реклами од првата година од животот, а кога тргнал во основно училиште веќе бил голема детска ѕвезда.

По серијата помали улоги во ситкоми и филмови, големата пауза на Кол дојде во 2001 година кога стана син на Рос, Бен од „Пријатели“ и преку ноќ се здоби со глобално признание. По успехот на таа легендарна хумористична серија, Кол, како и многу млади тинејџерски ѕвезди пред него, почна да работи на проекти на каналот Дизни, каде што доби свое шоу „The Suite Life of Zack & Cody“. Интересно, тоа беше и единствената улога во која глумеше и неговиот брат близнак, а подоцна Кол сам ја продолжи актерската кариера. Но, емисиите на Дијни не се она по што го паметиме овој убав актер. Повеќето гледачи денес го знаат од хит серијата Ривердејл. Оваа серија го претвори Кол во огромна ѕвезда меѓу тинејџерската публика, а подоцна и во херој на филмските романтични драми, како што е хит филмот „Five Feet Apart“.

И додека девојките беа маѓепсани од слатколичниот актер, за него почнаа да кружат мрачни приказни.
Имено, 30-годишниот Кол бил обвинет за сексуална злоупотреба. Анонимна објава на Твитер започна лавина, а освен него, обвинет е и неговиот брат близнак за групно силување на девојка во студентска соба во кампусот на Универзитетот во Њујорк во 2013 година.

„Кога стигнавме во неговата соба, тој стана агресивен и ме фрли на кревет. Го турнав, но јас веќе пиев алкохол и тој беше поголем од мене“, рекла жената која се претставила како Викторија. Таа тврди дека почнал да и ги допира градите и да и ги откопчува панталоните, иако таа му рекла да престане. „Откако заврши со мене, ми рече да си одам“, напиша таа. Спроус веднаш одби да се изјасни за виновен за ваквите обвинувања и до ден денес тврди дека е невин и дека тоа е сериозна клевета и нечија злобна желба да му ја уништи кариерата и животот.

Интересно е тоа што Кол не е единствениот актер од „Ривердејл“ кој е обвинет за силување. Уште две ѕвезди од таа серија беа обвинети на ист начин, преку Твитер, за сексуално вознемирување луѓе. Секако, беше покрената истрага, но ништо не беше откриено.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cole Sprouse (@colesprouse)

„Моите колеги и јас бевме лажно обвинети за сексуален напад преку анонимен профил на Твитер. Го сфаќам ова многу сериозно и ќе работам со правниот тим за да се реши се. Лажните обвинувања предизвикуваат огромна штета на жртвите на сексуална злоупотреба.Понатаму, никогаш не би замолчил никого. Ги охрабрувам луѓето сами да ги разгледаат овие гласини“, нагласи тогаш Кол.

фото:инстаграм/профимедиа

Останати вести од Радио Милева