Живот и Стил

Нутриционистите советуваат: Кое е идеалното време за доручек, ручек и вечера?

Нутриционистите советуваат: Кое е идеалното време за доручек, ручек и вечера?

Многумина не се ни свесни за грешките што ги прават. Некои луѓе јадат кога се гладни, па дури и кога не се, но храната им е пред очи, а некои се прашуваат како не слабеат иако имаат само еден оброк дневно.

Секој од трите оброци треба да се зема во одредено време, особено ако сакаме да ја одржиме тежината. Идеалниот јаз помеѓу оброците е три и пол до четири часа.

Појадок до 10

Идеално би било да појадувате околу половина час по будењето. Доколку не сте навикнати, важно е да појадувате до 10 часот и првиот оброк да биде богат со протеини.

Оброци и вежбање

Никогаш не правете вежби, особено вежби со тегови, на празен стомак, советуваат експертите.

– Вистинскиот оброк пред тренинг може да биде протеински сендвич, на пример со пилешко или туна, протеински шејк, кајгана со интегрален леб или сендвич со путер од кикирики – предлагаат нутриционистите.

Ручек до 16 часот

Според нутриционистите, вистинското време за ручек е 12:45 часот. Обидете се да оставите празнина од четири часа помеѓу појадокот и ручекот или ручајте до 16 часот.

Вечера до 22 ч

Времето кога треба да го имате последниот оброк во денот е седум навечер, а најдоцна до 22 часот. Важно е да поминат најмалку три часа помеѓу вечерата и спиењето. Ако легнете веднаш по вечерата, нема веднаш да заспиете, а ризикувате киселини и мачнини.

изворЧpopara.mk