Живот и Стил

Нутриционистите откриваат: Колку пецива смеете да јадете дневно и кој вид најмногу дебелее?

Нутриционистите откриваат: Колку пецива смеете да јадете дневно и кој вид најмногу дебелее?

Не треба да јадете пити и колачи секој ден, дури и ако сте апсолутно здрави, советува руската нутриционистка Антонина Стародубова. Покрај тоа што можат да го подигнат нивото на холестерол и шеќер во крвта, овие намирници дефинитивно ќе ве натераат да се здебелите. Меѓутоа, ако веќе не можете да им одолеете, тогаш водете сметка за количината.

Помалку е подобро

Се разбира, не е неопходно целосно да се откажете од таквата храна, само треба да ја ограничите нејзината количина, што зависи од полот, возраста, телесната тежина и нивото на физичка активност. Нутриционистот вели дека сепак не се препорачува да се консумираат повеќе од 150-200 грама, што е приближно 1-2 парчиња пита дневно.

Антонина Стародубова истакна дека лиснатото тесто содржи најмногу калории, потоа слатките колачи кои содржат голема количина шеќер. Најмалку штетно е посно пециво кое се состои од брашно, вода, квасец, растително масло, шеќер и сол. А ако рафинираното брашно го замените со интегрално, тоа е уште подобро за вашето здравје.

Полнењето е најопасно

Филот што се става во пецива и пити треба да има малку шеќер, маснотии и сол. Најдобро е ако користите свеж зеленчук – зелка, тиква, спанаќ и други „зелени плодови“… Добра опција се и мешунките – грав, грашок, леќа. Ако ги наполните питите со месо, најдобро е да ги изберете посните – пилешко и мисиркино.

А наместо кашкавал, секогаш е попаметно да се користи свежо сирење или урда. За слатките пити, најдобар и најздрав избор е свежото или замрзнатото овошје, подготвено со минимална количина шеќер.

Кои пецива купени во продавница се најдобри

Печива во продавниците треба да се избираат со посебно внимание. Обидете се да внимавате на составот на состојките и на хранливата вредност. Некои колачи може да имаат многу повеќе калории отколку што се препорачува за главен оброк. Доколку, пак, не можете да се воздржите од овие калориски тестови, тогаш дефинитивно е подобро да ги земате во помали количини и да ги консумирате наутро. Тогаш најдобро функционира нашиот метаболизам и најбрзо согоруваме маснотии.

Извор: Kurir