Радио Милева
до следната прилика...

Новата министерка за финансии ја реконструираше до(Ф)черашната портпаролка: Нина – „Групер“ ја „прегрупира“ Јована Аврамовска назад во „Фчерашњи“! (ФОТО)

Новата министерка за финансии ја реконструираше до(Ф)черашната портпаролка: Нина – „Групер“ ја „прегрупира“ Јована Аврамовска назад во „Фчерашњи“! (ФОТО)

Јавноста ја запозна најпрвин како репортер, па водителка во утринската програма на ТВ Сител „Ја сакам Македонија“. Не мина долго време, а новинарката преку ноќ ја снема од ТВ екраните.

Неофицијално – си заминала од телевизијата, (не)официјално, телевизијата „и се заблагодарила“ заради сопствено прегрупирање на кадрите во програмата по пат на „природна селекција!“

Јована Аврамовска како што се појави – така и исчезна, за понекое време  одново да ја има на телевизија! Овој пат, како една од главните актерско-водителски ведети на проектот „Фчерашни новости“ , финансиран од Агенцијата на САД за меѓународен развој (УСАИД). Така симпатичната бивша новинарка стана и актерка, која „глумејќи“ ТВ водителка, заедно со останатите од екипата ја забавуваше нацијата која последна ги дознаваше „Фчерашните новости“! Во тоа време, воглавно со сите сили насочени за уривање на „режимот“!

И се’ така додека „режимот“ не го замени „хунтата“ , а премиерот Заев не реши дел од „заслужните уривачи на режимот“ да ги награди со советничко- портпаролски позиции во новата влада и останатите институции на системот!

Меѓу нив и Јована Аврамовска, како нов портпарол на Министерството за финансии на тогашниот министер Драган Тевдовски. Така водителското столче од пред камерата на „Фчерашни“, Јована го замени со фотеља во кабинетот на министерот… или баерем некоја канцеларија до него!   „Фчерашни“… за неа останаа да бидат „боља прошлост“, ама подоцна ќе се испостави и „лепша будуќност“!

Имено, откако владината кола тргнува надолу, на премиерот прво што му паѓа на памет е реконструкцијата на владата, во која жртва на новата владина политика ќе биде и министерот за финансии Тевдовски. Праведно или не, некоја глава „мора да падне“, а со неа и главите на екипата околу него… како колатерална штета, до душа на одложено време! Се додека не се појави таа, новата министерка Нина Ангеловска, алијас Нина – „Групер“, во чии раце беа предадени финансиите на државата!

Нов министер, нови правила и… нова екипа! Новата министерка за финансии ја реконструираше до(Ф)черашната портпаролка, односно Нина – „Групер“ ја „прегрупира“ Јована Аврамовска назад… во „Фчерашњи“!

До душа, Јована се поздрави уште во јуни 2019 со тимот од кабинетот на Тевдоски, и тоа јавно, кога на својот Фејсбук профил меѓудругото напиша: „Поздрав екипо, до следната прилика, тука или некаде!“

Што значи дека и враќањето во „Фчерашни“ на Јована по се’ изгледа дека и е од привремен карактер, до следната прилика… Зашто вака кажано, подразбира дека плановите на до(ф)черашната портпаролка и се на друго место… Тука или некаде, сеедно!

 

 

 

 

 

Останати вести од Радио Милева