Радио Милева
осигурителната компанија не е одговорна за загубите

Нова тужба против Амбер Херд: „Таа сама ја предизвика штетата“ (фото)

Нова тужба против Амбер Херд: „Таа сама ја предизвика штетата“ (фото)

Американската актерка Амбер Херд се соочува со нова правна битка откако нејзината осигурителна компанија одби да и плати до 1 милион долари осигурување за да ги покрие трошоците за судењето против нејзиниот поранешен сопруг, актерот Џони Деп.

Осигурителната компанија „New York Marine and General Insurance Co“ во петокот поднела тужба против актерката пред федералниот суд затоа што таа смета дека не мора да и се оддолжи бидејќи нејзините постапки го допринеле поразот на суд од нејзиниот поранешен сопруг. Додека на Деп му беше доделена отштета за клевета минатиот месец.

Во 2019 година, Деп побара отштета од 50 милиони долари од неговата поранешна сопруга поради нејзината статија во „Вашингтон пост“ од 2018 година во која таа тврдеше дека била жртва на семејно насилство. Иако во текстот не го именуваше Деп, ѕвездата од „Пиратите од Карибите“ на суд тврдеше дека е јасно дека тој е предмет на коментари.

Минатиот месец, на Деп му беше доделена отштета за клевета од повеќе од 10 милиони долари по шестнеделно судење.

Осигурителната компанија тврди дека е должна да го плати осигурениот случај само ако осигуреникот сам не ја предизвикал штетата, повикувајќи се на законот во Калифорнија дека осигурителната компанија „не е одговорна за загубите што произлегуваат од свесен чин на осигуреникот“.

Фото:Принтскрин/Профимедиа

Останати вести од Радио Милева