Радио Милева
згодна и способна...

Носи кралско презиме, а изгледа како „собраниска принцеза“: Дубравка Краљ е најубавата народна пратеничка во Србија?

Носи кралско презиме, а изгледа како „собраниска принцеза“: Дубравка Краљ е најубавата народна пратеничка во Србија?

Пратеничката на Социјалистичката партија на Србија, младата политичарка Дубравка Краљ, ги воодушеви сите присутни кога се појави во Народното собрание на вонредната седница, по повод предлог – законот за употреба на српскиот јазик во јавниот живот и заштитата и зачувувањето на Кирилица.

Да потсетиме, Дубравка привлече големо внимание во јавноста и со нејзините претходни појавувања, како и со својата убавина, изглед, однесување, но и со сигурни ставови, способност, јасна визија за иднината и нејзиниот одлучувачки политички ангажман. За оваа пригода, таа носеше монохраматска светло розова комбинација со миди должина, која ја следи линијата на телото, а впечатокот за деловна елеганција го постигна со розово палто со интересен крој.

Нејзините следбеници ја опсипаа со позитивни коментари и огромна поддршка, така што нема сомнение дека и во иднина многу ќе се пишува и коментира за неа. Инаку, таа дипломирала на Правниот факултет во Нови Сад во 2017 година со највисок просек во генерацијата – 9,97. За време на студиите, а во неколку наврати добила и  Исклучителната награда што ја доделува Универзитетот во Нови Сад на најдобрите студенти.

Во интервју, на прашањето „зошто влезе во политиката кога беше една од најдобрите студенти по право“, таа посочи дека мисли оти само и најдобрите треба да бидат во политиката.

Фото: Инстаграм принтскрин/dubravkakralj

Останати вести од Радио Милева