Радио Милева
Неуспешно

Ништо од помирувањето: Вилијам сакал да се сретне со Хари, но тој го одбил со овие зборови…

Ништо од помирувањето: Вилијам сакал да се сретне со Хари, но тој го одбил со овие зборови…

Врската меѓу принцовите Вилијам и Хари е затегната веќе некое време, а често се зборува за причината за нивното отуѓување, особено откако беше објавена книгата „Courtiers: The Hidden Power Behind The Crown“.

Во споменатата книга се наведува дека новиот принц од Велс се обидел да допре до својот помлад брат. Хари првично беше отворен за помирување со Вилијам, но ја одби неговата понуда откако се загрижи дека вестите за нивната средба ќе ја обелодени кралскиот персонал.

Во извадок од книгата објавена во „Дејли Меил“, авторката Валентина Лоу пишува:

„Денот по емитувањето на документарецот, Вилијам му испрати порака на својот брат да го праша дали може да дојде да го види. Отпрвин Хари беше за, но повторно разговараше со Вилијам и го праша кој ќе треба да знае сè за нивниот разговор, ако тоа се случи. Вилијам објасни дека ќе мора да го расчисти својот распоред, што би значело да и каже на својата приватна секретарка. Во тој момент Хари му рекол: „Не доаѓај“.

„Тој беше толку загрижен што тимот на Вилијам ќе ја открие посетата на печатот што повеќе не би го видел својот брат отколку да ризикува да влезе во весниците“, напиша авторот во книгата, додавајќи дека неуспехот да се сретне лице в лице дојде како „потресна“ вест за луѓето блиски на двата принца. Валентина Лоу истакна дека комуникацијата станала тешка за некои членови на кралското семејство поради високиот надзор.

Погребот на кралицата Елизабета накратко ги зближи браќата, меѓутоа, извори блиски до палатата велат дека ова привремено примирје ќе трае само додека Хари не ги објави своите мемоари, од кои се плаши целото кралско семејство.

фото:Getty Images

Останати вести од Радио Милева