Радио Милева

Ни Трамп, ни Обама: Нема место за политичари на кралската венчавка

Ни Трамп, ни Обама: Нема место за политичари на кралската венчавка

Британскиот принц Хари и неговата свршеница Меган Маркл не ги поканија на свадбата Тереза Меј и Џереми Корбин. Одлуката да нема „официјален список“ со политички лидери на кралската венчавка значи дека ни американскиот претседател Доналд Трамп нема да добие покана.

Одлуката била донесена поради ограничениот број на места во црквата и фактот дека Хари е само петти во редот за наследување на престолот.

Исто така е потврдено дека поранешниот американски претседател и првата дама Барак и Мишел Обама, кои се блиски пријатели на принцот, не се поканети на венчавката.

На кралската венчавка на 19 мај во замокот Виндзор ќе има 1.200 „обични смртници“ од јавноста.

Двојката веќе најави дека не сака класични свадбени подароци, туку објави листа на добротворни организации што двајцата ги поддржуваат и ги повикаа заинтересираните и гостите да донираат на нивните сметки.

Останати вести од Радио Милева